טיולי בן דוד


  
הסודות הכמוסים של הר ציון
פרופיל חברה הסודות הכמוסים של עיר דוד טיולים קסומים בירושלים מסע גאוגרפי טיולים קרובים


 0525412620

 
 

טיולים קסומים בירושלים

 
טיולים קסומים בירושלים בשעות הערב
 
הלילה היורד על העיר, שופך אור אחר על ירושלים. משעות בין ערביים לחשכה, ניתן לסייר בסמטאות, בפינות נסתרות ובאתרים מוכרים, הנראים בלילה מרתקים וקסומים מתמיד.
 
בשכונה היהודית הראשונה מחוץ לחומות - משכנות שאננים, נתוודע אל משה מונטיפיורי, ונתרשם מטחנת הקמח הנושנה, הניצבת על מקומה כמעט מאה וחמישים שנה.
 
משם נעפיל בשביל העולה אל הר ציון מול אורות העיר החדשה, כשלימיננו גיא בן הינום, ולשמאלנו ברכת הסולטן, בחיבור מיוחד בין חדש לישן. במתחם הר ציון, מדליקה הקדושה אור נרות ומאירה בו מסורות ואגדות, אמונות ותפילות.
 

דרך שער ציון נמשיך אל הרובע היהודי, במסלולי הסמטאות הציוריות, עד לכיפתו החרבה של בית הכנסת החורבה. ב'תפארת ישראל' נשמע על הקיסר האוסטרי ירום הודו, אשר תרם את הכסף לבניית הכיפה, שגורלה ברבות הימים, היה זהה לגורל קיסרותו. ונסיים בכותל - שריד בית המקדש.
 
שער יפו
מאז ומתמיד היה שער יפו אחד השערים החשובים יותר בחומת העיר. השער בנוי כזווית בת תשעים מעלות, על מנת להקשות על תוקפים את הפריצה לעיר. בעבר, חיברה חומה נמוכה בין מבנה השער לבין חומות המצודה הסמוכה, אולם, בשנת 1898 נהרסה חומה זו לרגל ביקורו של הקיסר הגרמני וילהלם השני בארץ, עת נפרצה החומה בעבור פמליית הקיסר. משמאל, בחצר קטנה המוקפת גדר, נראים שני קברים בסגנון עות'ומאני. על פי המסופר, אלו הם קבריהם של המהנדסים שבנו את חומת העיר. האגדה מספרת, כי הסולטן סולימאן המפואר ציווה להתיז את ראשם ולקברם כאן, משום שהותירו את קבר דוד שעל הר ציון מחוץ לחומה... גרסה אחרת
מספרת, כי הסולטן היה כה מרוצה ממלאכתם של המהנדסים, עד שציווה להורגם, על מנת שאיש לא יוכל לשכור את שרותיהם בעתיד...
 

חומות ירושלים (על טיילת החומות)
מלאכת בניית החומה נמשכה משנת 1535 ועד שנת 1541. יוזם החומה היה הסולטאן התורכי סולימאן המפואר, בנו של כובש העיר, והבניה נעשתה בפיקוחו של אדריכלו הראשי, סינאן פחה.
אורכה של החומה כ-3.8 קילומטרים, ולאורכה פזורים מגדלים, אשנבי ירי, ועיטורים שונים.
קטעים רבים מן החומה נבנו בסמוך לשרידי חומות קדומות יותר או על גביהן. רבות מאבני החומה נלקחו מחורבות מבנים מתקופות שונות, והתוצאה היא פסיפס מעניין של אבני בנין בגדלים, צורות וגוונים שונים. להולכים על גבי החומה, ניתנת ההזדמנות הייחודית להשקיף אל עבר העיר
העתיקה והחדשה כאחד, ואולי אף להשוות ביניהן.
 

 
חצר בית הכנסת החורבה
רבים חושבים, כי שמו של בית הכנסת ניתן לו מאחר שהוא חרב כיום, אולם הסיפור סבוך הרבה יותר. בשנת 1700 עלתה לירושלים קבוצה גדולה של יהודים אשכנזים, בהנהגתו של ר' יהודה חסיד. משמת מנהיגם, ימים ספורים לאחר עלייתם, נאלצו העולים ללוות כספים, על מנת לבנות בית
כנסת ובתי מגורים. משלא פרעו את חובותיהם עד שנת 1721, התנפלו הנושים על החצר, והאשכנזים הירושלמיים גורשו ברובם מן העיר. מאז כונתה החצר 'חורבת רבי יהודה חסיד'.
בראשית המאה התשע עשרה עלו קבוצות נוספות של אשכנזים לירושלים, ובשנת 1856 ניתן למשה מונטיפיורי הרשיון לבנות במקום מבנה גדול וגבוה עד מאד (24 מטר). על גגו של בית הכנסת הוצבה כיפה מרשימה. הקשת המשוחזרת שבמקום, מזכירה את גודלה של אותה הכיפה. בשנת תרפ"ה התארח בבית הכנסת הנציב העליון הבריטי הרברט סמואל, ואף התכבד בקריאת ההפטרה.
ב-27 במאי 1948 פוצצו הירדנים את הכיפה, ובית הכנסת נותר מאז בחורבנו. ואולם, הקשת הפכה זה מכבר לאחד מסמליו של הרובע היהודי.
 
הקרדו
ירושלים הרומית והביזנטית נבנתה במתכונת המקובלת בערים הרומיות, כאשר הרחוב המרכזי, העובר מצפון לדרום, נקרא 'הקרדו'. חלקו הפתוח של הקרדו, המצוי בלב הרובע היהודי, היינו אחד הקטעים היפים והשמורים של הרחוב העתיק. ניתן להבחין כאן במדרכה, בתעלת ניקוז, המצויה מתחת לרחוב וכן בשרידי חנויות, שניצבו בצד הרחוב, ואשר באחת מהן שוחזר הקירוי המקושת.
בהמשך הקרדו, ניתן להיכנס לרחבה קטנה, דמוית תיאטרון, ובה מפת פסיפס תלויה על הקיר. זהו הקטע המתאר את ירושלים במפת מידבא, מפה עתיקה המתארת את ארץ ישראל ובמרכזה תיאור העיר ירושלים.


 עכו העתיקה מצגתמסלולים - ומידע
 


טיולים בארץ לפי מסלולים

משחק - הכרת הארץ

 

 

צור קשר