קבוצת ברוך  

Baruch Investment Group
 
 
 

זהב

  זהב טהור מוגדר 24 קראט. כלומר זהב.

 18K. מכיל 75% זהב טהור, היתר 25% הם לרב כסף ונחושת.
  דוגמא, צמיד זהב 14K מכיל כ-60% זהב טהור, וו-40% כסף ונחושת
  משתמשים בזהב 18K בתכשיטי יהלומים בגלל הרכות של החומר וכן משום שהוא ונוח יותר לשבץ בו יהלומים. הוא נחשב יוקרתי יותר ובד"כ מחירו גבוה בכ - 25% מזהב 14K שבו משתמשים בשאר התכשיטים,לדוגמא-טבעות נישואין, תכשיטים שונים המשובצים עם אבני חן ועוד.

בצבעים של הזהב - אדום או זהוב או לבן אין הבדל במחיר כלומר 14K לדוגמא בצבעים שונים יהיה אחיד

הצבעים השונים מתקבלים בד"כ משינוי במתכות השונות (כסף נחושת,פלדיום) אותם אנו צורפים עם הזהב כאשר יש שיוויון בין הכסף והנחושת הצבע זהוב כאשר נצרוף יותר נחושת מכסף הצבע יהיה יותר אדמדם ואם נצרוף אותו עם פלדיום צבעו יהיה לבן כל זה אמת לגבי ה 14-18K

 

רק  מספר משפטים על יהלום

היהלום הוא אבן חן שנוצרה בקרום כדור הארץ במשך מיליוני שנים.
היהלום בצורת גביש עשוי פחמן והוא החומר הקשה ביותר בטבע.
היהלום נדיר, קשה למצוא אותו וכאשר הוא מלוטש נקי וצלול הוא יקר מאד ומשתמשים בו לתכשיטים.
 

  משקל יהלומים ואבני חן אחרים נמדדים ביחידת קראט. 1 קראט יהלום (0.2 גרם) מתחלק ל 100 נקודות.
  50 נקודות הם חצי קראט ( 0.50 קראט) 25 נקודות הם רבע קארט ( 0.25 קראט) וכו'
  בתכשיטים משתמשים גם ביהלומים קטנטנים של 1 נקודה ואף חצי נקודה.
כאן נדגיש שאין קשר בין קראט יהלום לקראט זהב, זאת אותה מלה למונחים שונים,כיוון שהיהלום נוצר בטבע קיימים בו פגמים זעירים אשר בד"כ אינם נראים לעין אלא בהגדלה,  ככל שהיהלום נקי יותר הוא יקר יותר. דרגת הניקיון הגבוהה ביותר היא F. זהו יהלום מושלם, נדיר ויקר מאד.
 

דרגות הניקיון הבאות (לפי סדר עולה) VS, SI, I, והדרגה הגבוהה ביותר- VVS. בתכשיטים באיכות טובה  משתמשים ביהלומים בניקיון VS ו- SI.,    היהלום האידיאלי הוא חסר צבע וצלול ביותר . דרגות הצבע מסומנות באותיות לטיניות, החל ב-D הטובה ביותר  ובהמשך N M L K J I H G F E וכו'. דרגות D E F נחשבות הגבוהות ביותר בתחום הלבן צלול, דרגות G H I .
 

בתחום הלבן דרגות צבע L K J הם בעלי גוון קל של צהוב. בתכשיטים באיכות טובה מקובל להשתמש ביהלומים בצבע לבן H G .
 

זהב מוכר לאדם עוד מימי קדם והוא כנראה אחת מהמתכות הראשונות שהאדם השתמש בהן. קיימות מספר עדויות לשימוש קדום בזהב, ביניהן עדות ממצרים משנת 2600 לפנה"ס המתארת שימוש בזהב ועדויות נוספות מאזורים גאוגרפיים עשירים בזהב ועד אגדות עמים בנושא. זהב נחשב במשך תקופה ארוכה כאחת המתכות היקרות ביותר, לכן הוא מסמל עושר, מלוכה, אצולה ועוד. עד שנת 1910, יחסית מעט זהב מוצה מעופרותיו. חישובים מעלים כי כל הזהב שהופק משנת 1910 מהווה 70% מכלל הזהב שהופק בעולם. גם בתחום האלכימיה לזהב חשיבות רבה. למעשה, מטרת האלכימיה היא יצירת זהב מיסודות אחרים, כמו למשל עופרת (משימה שלא בוצעה מעולם). הזהב אף הוכר בתרבות האינקה כ"זיעת" החמה וכן האצטקים נהגו לפסל דמויות שונות בזהב ולהכין תכשיטים לכוהנים. הזהב היה, במשך כל ההיסטוריה ועד היום, סחורה חשובה ביותר והיווה מפלט לאנשים אשר חוששים משינויים בשווקים העולמיים ולכן הם מפנים את כספם לזהב מתוך הידיעה שמחירו של הזהב נשאר יציב בדרך כלל. מחיר הזהב עולה כאשר יש חשש למלחמה או אי יציבות או פחד אחר של אנשים המשתמשים בכספם לקניית מניות, למשל, משום שערכו של הזהב הוא יחסית יציב. אייזיק ניטון קשר את הלירה הבריטית לזהב והעידן שבו מטבעות קשורים למתכות החל. כל מדינה החזיקה במאגרי זהב וניתן לאמר שהייתה כמעט תלות מוחלטת בזהב (הוטבעו מטבעות זהב). לאחר מלחמת העולם הראשונה החלו לבטל את ההצמדה לזהב ועקב כך ערכו של הדולר צלל וכעת ערכו נמוך יותר (אם ארצות הברית תחליט לחזור להצמדה לזהב, כלומר לגבות את כל הסכום שהיא הדפיסה בכמות הזהב שיש לה, מחיר הזהב יעלה ל-$23,000 לאונקייה לעומת $800 כיום. זאת מפני שעל כל דולר היא תצטרך לשלם את מחירו בזהב ומאחר והיא הדפיסה כמויות אדירות של דולרים מאז הביטול הרשמי של ההצמדה לזהב, ערכו של כל דולר יורד). הזהב הוא היסוד שממנו מייצרים הכי הרבה תכשיטים.

הפקה

ריכוז הזהב המינימלי במחצב הדרוש להפקה מסחרית שלו יכול להיות זעיר כמו 0.5 גרם ל-1000 קילוגרם. קיימים גם מחצבי זהב עם ריכוזים גבוהים יותר, לעתים עד 1-5 גרם ל-1000 קילוגרם של מחצב. ניתן למצות זהב מאלוביום (משקע חול וטיט בערוצי מים) בעזרת טכניקות כימיות, כמו מיצוי בעזרת ציאניד ("הטכניקה הישנה", הזולה והמזהמת יותר) או בעזרת כלור. בשנת 2000 נשפך ציאניד בסביבת אגם ברומניה וגרם לנזק סביבתי רב (מוות עופות, דגים ועוד). מאז 1880, דרום אפריקה הייתה המקור העיקרי (כשני שלישים) לזהב בעולם, העיר יוהנסבורג לדוגמה, הוקמה ממש לצורך זה. הרעיון של הפקת זהב ממתכות זולות ממנו ריתק אנשים רבים במהלך ההיסטוריה. מדענים ומלכים התעניינו באלכימיה, תוך כדי חיפוש אחר "אבן החכמים" שהופכת כספית לזהב. רעיון זה נזנח כאשר מדענים הוכיחו שלא ניתן להפיק זהב מיסודות אחרים בתהליכים כימיים. לעומת זאת, הפקת כמויות אינפיניטסימליות של זהב מלאכותי באמצעות מאיצי חלקיקים אפשרית. ניתן להפיק כמויות קטנות של זהב גם מפיריט, המכונה "זהב הטיפשים", שבאורח פרדוקסלי מכיל לעתים גם זהב אמיתי ונחושת. זהב הופק גם בישראל. דרומית למכרות הנחושת בתמנע, בהרי אילת (נחל רודד וסביבתו) היו מרבצי זהב קדומים שנוצלו בתקופה האיסלמית הקדומה. הזהב הופק מסלעי הקווארץ בנחלי האזור על ידי טחינה באמצעות אבני ריחיים ושימוש במתכת הכספית. ידוע במיוחד האתר הארכאולוגי נחל התחנות (ואדי-א-טוואחין שלמרגלות הר ידידה / נחל רודד).

שוק הזהב העולמי - סקירה מעודכנת

16/06/2009

סקירה
כתב: אורי כהן, אנליסט ראשי

תמצית
הזהב נתפס ע"י המשקיעים בעולם כנכס בטוח, העמיד בפני אינפלציה, משברים כלכליים, סכסוכים ומלחמות ומהווה למעשה מקלט למשקיעים בתקופה בה אי הוודאות שוררת.

המשבר הכלכלי הנוכחי העלה את קרנו של הזהב. הנהירה אל חוף המבטחים והצורך המיידי בהפחתת סיכון, העלו משמעותית את הביקוש לזהב ככלי השקעה ותרמו לעלייה ניכרת במחיר המתכת הצהובה, אשר מחירה האמיר לכדי 1,000 $ לאונקיה בטרם נסוג מעט לאחור.

כאמור, ההשקעה בזהב פופולארית בעיקר בעתות משבר, בהן מחפשים המשקיעים אחר השקעה בטוחה, השומרת על ערכה ומשמשת כהגנה בטווח הארוך מפני אינפלציה אפשרית. כתוצאה מהמדיניות המוניטארית של בנקים מרכזיים בעולם, הכוללת הדפסת כסף בכמויות משמעותיות, העלולה ליצור לחצים אינפלציוניים בעתיד.

שנת 2008 , אשר הסתיימה בירידות שערים חדות במדדי המניות ברחבי הגלובוס, היטיבה עם משקיעי הזהב, אשר רשמו תשואה חיובית דולרית של כ- 5.8% . תשואה זו בולטת לחיוב, לאור העובדה כי הזהב היה המתכת היחידה אשר הניבה למשקיעים בה תשואה חיובית במהלך השנה החולפת.

יצור הזהב בשנת 2008 ירד זו השנה השמינית ברציפות, כשהתקופה האחרונה מתאפיינת בירידת ביקושים מצד ענף התכשיטים אשר היווה כ- 68% מסך הביקוש העולמי לזהב בשנים האחרונות, והתעשייה, כשמנגד חלה עלייה ניכרת בביקוש לזהב מצד גופי ההשקעה ופעילות ענפי ה- ETSs ותעודות הסל. 

הזהב הינו משאב נדיר והביקוש לו גבוה משמעותית מהכמות המופקת מהמכרות. למעשה,ללא מחזור זהב ומכירת רזרבות המוחזקות ע"י בנקים מרכזיים ומוסדות ממשלתיים ברחבי העולם, לא ניתן לספק את הביקוש העולמי
למתכת הצהובה.

רקע
הזהב הינו מתכת אצילה נדירה ורכה הנמנית על היסודות הכימיים וסימולה Au . הזהב ניתך בטמפרטורה גבוהה מאד של כ- 1,064מעלות צלזיוס והוא מתקשה מאד להתרכב עם חומרים אחרים, כך שהוא מופיע בטבע בצורה כמעט טהורה.

השימוש הקדום בזהב, החל במצרים העתיקה בשנת 2600 לפני הספירה. מקבץ התכונות הייחודיות של הזהב, המאפשרות למתכת היקרה להראות מבריקה כמעט בכל תנאי, ביחד עם הרכות היחסית ההופכת אותו לנח לעיבוד, הקנו לזהב לאורך השנים מעמד מיוחד.

כך הפך הזהב לסמל סטאטוס באמצעות התקשטות בו, שימושים טקסיים שונים ושימוש בזהב כבסיס לכסף. שימושיו העיקריים כיוםהינם לתעשיית התכשיטים וכן לשימושים תעשייתיים שונים כגון: רכיבי תקשורת ואלקטרוניקה, ציפוי דק של משטחים, זרז בכימיהאורגנית, טיפול בסרטן ומחלות נוספות, שימושים בתחום הדנטאלי ועוד.

בנוסף, משמש הזהב כמלאי מוניטארי או כמצבור מגבה של הסקטור הרשמי בנקים מרכזיים של מדינות, גופים ממשלתיים ומוסדות בינלאומיים כדוגמת הבנק העולמי וקרן המטבע הבינלאומי. נהוג לצטט את מחיר הזהב לפי יחידת משקל הנקראת אונקייה  Troy Ounce  – המקבילה לכ- 31.1 גרם.


מקורות הזהב
לאור פעילותו הכימית הנמוכה, ניתן למצוא את הזהב בטבע כסגסוגת, בתור גרגירים זעירים או בצורתו המקורית, כשעיקר הזהב המסחרי מצוי בסלעים וולקנים. ניתן למצוא חלקיקי זהב גם במי ים, אולם תהליך זיקוק זהב ממי ים אינו כלכלי עקב עלותו הגבוהה ולכן אין בו שימוש מסחרי.

כריית הזהב נעשית כיום ברובה בסין, ארה"ב, דרום אפריקה, אוסטרליה, רוסיה ופרו.
המקור העיקרי לאספקת הזהב הינו חומר הגלם הנכרה במכרות הזהב הפזורים בעולם, המהווה כ- 60% מכלל ההיצע בשוק הזהב. מקורות אספקה נוספים הינם חומר גלם ממוחזר, בעיקר מחזור חומר גלם שמקורו בתעשיית התכשיטים והמרתו למטילי זהב סחירים, המהווה כ- 26% מכלל ההיצע ומכירות של מצבורי זהב המוחזקים על ידי בנקים מרכזיים ומוסדות פיננסיים המהווים כ- 14% מכלל ההיצע. הסקטור האחרון כולל כ- 15 בנקים מרכזיים הקשורים בינהם בהסדר מכסות המגבילות את היקף המכירות בשוק הזהב, ובכך מחזקים את ערך מלאי הזהב המוחזק על ידם כעתודה מוניטרית.


הפקת הזהב
כמות הזהב השנתית המופקת בעולם נאמדת בכ- 2,500 טון. ריכוז הזהב המינימלי במחצב, הדרוש להפקה מסחרית שלו הינה 0.5 גרם לטון מחצב, אולם קיימים גם מחצבים עם ריכוזים גבוהים יותר, בהם היחס עשוי להגיע אף ל- 5 גרם לטון מחצב.

חברת " GFMS " הבריטית, אשר הינה אחת מחברות המחקר והייעוץ המובילות בעולם בתחום המתכות האצילות, מעריכה כי כמות הזהב שנכרה בעולם נכון לסוף שנת 2007 הסתכמה לכ- 161,000 טון.

קיימות טכניקות שונות למיצוי זהב כגון: שימוש בטכניקות כימיות למיצוי זהב מאלוביום, משקע חול וטיט תוך שימוש בערוצי מים, מיצוי בעזרת ציאניד (טכניקה ישנה ומזהמת), בעזרת כלור וכו‘.

תפוקת מכרות הזהב ברחבי העולם נמצאת בירידה מתמדת, כשזו הסתיימה בשנת 2008 בירידה של 5% לכ- 2,385 טון, אשר הינה הכמות הנמוכה ביותר שהופקה מאז שנת 1995. תפוקת הזהב לפי מדינות עברה תמורות משמעותיות לאורך השנים. 

דרום אפריקה, אשר הייתה אחראית לכשני שליש מסך התפוקה העולמית בשנות השבעים, איבדה בשנת 2007 את תואר המפיקה הגדולה בעולם לטובת אוסטרליה. דר‘ אפריקה הפיקה כ- 270 טונות של זהב, לעומת כ- 280 טון, אשר הופקו באוסטרליה באותה שנה.

הפקת הזהב - חלוקה גיאוגרפית


עתודות הזהב
לאורך השנים, רכשו הבנקים המרכזיים השונים ברחבי העולם כמויות נכבדות של זהב ככלי להגנה מפני אינפלציה וגידור השקעותיהם.
על פי נתוני ה- " Gold Council ", עתודות הזהב העולמיות הסתכמו בדצמבר 2008 ב- 29,697.1 טון, אשר ערכן במחירי הזהב הנוכחיים, כ-950 $ לאונקייה, מסתכם לכ- 900 מיליארד דולר.
על פי הנתונים שפורסמו, ארה"ב מחזיקה בכמות הזהב הגדולה ביותר, אולם בחלוקה גיאוגרפית, מחזיק האיחוד האירופאי כולל החזקות הבנק המרכזי - " ECB ", בכמות הגדולה ביותר.

להלן התפלגות ההחזקות העיקריות בזהב, בטון, נכון לדצמבר 2008 :
ארה"ב - 8,133.5
גרמניה - 3,412.6
קרן המטבע העולמית -  3,412.6
צרפת - 2,508.8
איטליה - 2,451.8
שוויץ - 1,040.1
יפן - 765.2
*מקור: World Gold Council

בשנת 2008 שוב התהפכו היוצרות, כשסין כובשת את הפסגה עם כמות מופקת של 288 טון ממכרות זהב ואחריה ארה"ב עם 234 ודרום אפריקה עם 232 בלבד.

הירידה הדרמטית בכמות המופקת בדרום אפריקה, מיוחסת למשבר החמור בייצור חשמל במדינה, הפוגע בפעילות הכרייה. תחזיות לסיום המשבר טרם נראות באופק ונראה כי הוא אינו עתיד להיפתר בשנים הקרובות.

ביקוש והיצע
על פי נתוני ה- World Gold Council , הסתכמה אספקת הזהב השנתית הממוצעת בשנים 2003-2007 בכ- 3,676 טון, כשמתוך סך זה, כמות הזהב החדש שנוספה כתוצאה מכרייה הסתכמה בכ- 2,209 טון בלבד. מכאן, כי ללא מכירת רזרבות זהב ע"י הבנקים המרכזיים השונים ברחבי העולם וללא מחזור כמות נכבדה של המתכת הצהובה, יהיה זה בלתי אפשרי לעמוד בביקוש העולמי, אשר מתאפיין כקשיח ברובו. עיקר הדרישה העולמית לזהב מגיעה מהודו, אשר הייתה אחראית לכ- 30% מעוגת הביקוש העולמית בשנים האחרונות.


שנת 2008 הייתה ללא ספק "שנת הזהב". הביקוש השנתי לזהב עלה ב- 3.8% בשנת 2008 לכ- 3,659 טון ובעוד שווקי המניות רושמים את השנה הגרועה בתולדותיהם, עם מחיקת ערך של כ- 14 טריליון דולר, מחיר הזהב הממוצע עלה בכ- 25% , מ- 695$ לאונקייה בשנת 2007 ל- 872$ בשנת 2008 .

מהטבלה המצורפת להלן, ניתן לראות בבירור, כי מאז פרוץ משבר הסאב-פריים, חלה האטה ניכרת בביקוש לזהב מצד יצרני התכשיטים,כשמנגד, חלה עליה משמעותית בביקוש לזהב מצד המשקיעים באמצעות תעודות סל ו- ETFs . בעוד הביקוש לזהב גדל - 3.8% במונחי טון, הגידול במונחי דולר ארה"ב גדל ב- 29.3% , הודות לעלייה החדה במחיר הזהב.

התפתחות הביקוש לזהב בין השנים 2007 ו- 2008 :

כדאיות ההשקעה בזהב

בטחון בתקופת אי וודאות
- הזהב היווה מאז ומעולם מקלט למשקיעים בתקופות של משברים כלכליים ואי וודאות. המשך הידרדרות הכלכלה העולמית ואי האמון במערכת הבנקאית, יתמוך בהתחזקות נוספת של המתכת הצהובה.

הגנה מפני אינפלציה - הזהב נחשב לסחורה השומרת על ערכה לאורך השנים ולכן מהווה כלי השקעה אטרקטיבי בסביבה אינפלציונית. האינפלציה הנמוכה השוררת כיום בשווקים המפותחים, עשויה להרים ראש לאור תוכניות הסיוע השונות הכרוכות בהדפסת כסף בכמויות משמעותיות.

משאב נדיר - תפוקת הזהב העולמית אינה עולה ואף נמצאת במגמת ירידה קלה. היצע הזהב המופק ממכרות קשיח, כך שעלייה בביקושים עשויה להוביל לעליית מחיר הזהב.

סיכוני השקעה
האטה עולמית
- הכלכלה הגלובלית נמצאת בהאטה חריפה, המובילה לירידה חדה בביקושים לסחורות וכתוצאה מכך גם לזהב,הן כחומר גלם בתעשייה והן כמותרות בתעשיית התכשיטים.

השוק הספקולטיבי - בדומה לנפט, קיים קושי רב בחיזוי הביקוש הספקולטיבי לזהב. הזהב מהווה אומנם מקום מפלט בתקופות קשות, אך יש לקחת בחשבון את האפשרות, כי מכירה מאסיבית של זהב ע"י קרנות וגופי השקעה, עלולה להביא לירידת ערכו.

כיצד נשקיע בזהב
הזהב נתפס ע"י המשקיעים בעולם כנכס בטוח, העמיד בפני אינפלציה, משברים כלכליים, סכסוכים ומלחמות ומהווה למעשה מקלט למשקיעים בתקופה בה אי הוודאות שוררת. 

בעולם קיימים מכשירים פיננסים רבים, המאפשרים להשקיע בזהב ונגזרותיו כגון: קרנות נאמנות, חוזים עתידיים ותעודות סל. ה- ETF הפופולרית ביותר בעולם המשקיעה בזהב הינה GLD , הנסחרת ב- NYSE ולה נכסים בהיקף של כ- 25 מיליארד דולר. ה- ETF מתכסה באמצעות החזקת זהב בפועל.

ניתן להשקיע אף במניות חברות כריית הזהב הגדולות בעולם או ב ETF המשקיעה בסל חברות כריית זהב דוגמת GDX הנסחרת אף היא ב- NYSE (בורסת ניו יורק).

עבור המשקיעים הישראלים, הדרך הנוחה ביותר להשקיע בזהב הינה באמצעות תעודת סל, הנסחרת בבורסה של תל-אביב. תעודת הסל עוקבת אחר מחיר הזהב העולמי הנקבע ע"י ה- London AM Fix Price ומשמש את מרבית סוחרי הזהב בעולם.

להלן גרף המתאר את השינויים על בסיס יומי במחירי ה- London AM Fix, דולר ארה"ב לאונקיית זהב, בתקופה שמיום 2 בינואר, 2004 ועד יום 8 ביוני, 2009 :

החומר נגזר מ: תכלית תעודות סל

 

 

הובר חוכם Segway מכוניות יאכטות מטוסים קייטרינג ומזון

פרסום

נדל"ן בניה מהירה רישום סימני מסחר

בוררות

אינדקס מי אנחנו דף הבית צור קשר