דיקור -המידע בחלקו נגזר מויקפדיה

הסינים גילו  שבעזרת מחטים ניתן להשפיע על תפקודם של איברים פנימיים בגוף כולו. ע"י שילוב של מחטים, עם תערובות של צמחי מרפא ניתן להתאים את המרשם הקלאסי ע"י הורדת .או הוספת צמחים ושינוי מינונים
המטופל  למעשה משתתף באחריות לבריאותו, ע"י  קבלה ויישום של ההמלצות התזונתיות שעושה המטפל

דיקור סיני או אקופונקטורה (מלטינית: acus = מחט, pungere = לדקור) היא צורה של רפואה אלטרנטיבית המתבססת על דקירת המטופל בסיכות דקות במיוחד במקומות מסוימים בגוף כדי לשפר את בריאותו.

האקופונקטורה היא חלק מהרפואה הסינית, ונעשה בה שימוש בסין כבר מלפני 2,000 שנה. מסין התפשטה תורת הדיקור לאסיה ובהמשך גם לשאר העולם.

הרפואה המודרנית מכירה ביכולתו של הדיקור הסיני להפחית כאב. אין הסכמה על התועלת שניתן להפיק ממנו בתחומים אחרים.

 

גישות ואסכולות בדיקור סיני

בתקופה העתיקה היו אסכולות שונות של דיקור שנבעו מבתי ספר שונים. לדוגמה, כיום מוכרת האסכולה שעוסקת בתיאורית חמשת האלמנטים. זו מקבלת הרבה משקל בקביעת הטיפול על ידי המטפלים השיכים לאסכולה זו. כחלק מתאוריה זו הופיעה תיאורית חמשת הטיפוסים.

גישות נוספות הינן ה-TCM ותיאורית הגזעים והענפים. ה-TCM היא רפואה אשר מייחסת חשיבות רבה למצבו הפיזי והנפשי של המטופל ואילו תיאורית הגזעים והענפים נשענת על יסודות פילוסופיים ואסטרולוגיים.

 

 TCM - רפואה סינית מסורתית

ה-Traditional Chinese medicine (רפואה סינית מסורתית), או TCM, היא דרך לקבוע טיפול בדיקור סיני. הטיפול נקבע על ידי אבחנת לשון, דופק ועוד. ב-TCM מטפלים גם בעזרת צמחים ומוקסה. זו אסכולת הדיקור הסיני המקובלת והנפוצה ביותר כיום. כרפואה סימפטומטית היא פועלת באופן דומה לרפואה המדעית, אשר רואה סימפטום ומנסה למצוא לו מענה. המענה ב-TCM ניתן על ידי קבוצת נקודות דיקור המתאימה לסימפטום (כך לדוגמה, לדלקת גרון יותאמו נקודות דיקור מסוימות), כמו שהרפואה המדעית תתאים אנטיביוטיקה מסוימת לטיפול בסימפטום.

הטקסט הרפאוי ב-TCM מאורגן לפי מערכות, בדומה לחלוקה של הרפואה המדעית. בתוך כל מחלקה יש את המחלות הקשורות לה ולכל אחת קבוצות הנקודות המתאימות לה.

לפי גישה זו, כל נקודה יכולה ליצור שינוי אשר יכול לעזור לסוגים שונים של בעיות. לכן ניתן לטפל עם אותה נקודה בבעיות שונות אצל המטופל. לפי הסימפטומים שהמטפל מזהה נבחרות הנקודות, כאשר ניתן להוסיף עוד מחטים לכל בעיה. טיפול ב-TCM יכול לכלול מחטים רבות עקב תוספות אלו.

 תורת הגזעים והענפים

תורת הגזעים והענפים היא תאוריה פילוסופית. את הפילוסופיה הזו ניתן ליישם על גוף האדם, ולטפל בו. דרך אחת לטפל על ידי תורת הגזעים והענפים היא בדיקור. דרכים אחרות הן בצמחים, כמו כן, לפילוסופיה זו יש השפעה עמוקה על צורות תרגול מסורתיות כמו טאי צ'י וצ'י קונג. על פי תאוריה זו, לכל נקודת דיקור יש איכויות אנרגטיות מסוימות. האיכויות נקבעות על פי הקשרים שיש לנקודה עם המרידאנים. קשרים אלו יכולים להיות של מסלול הצ'י בגוף, מסלולים פנימיים של "תעלות" או מרידיאנים ועוד.

הטיפול נקבע על ידי מבט כולל של האדם. זה כולל אבחון על פי דופק, לשון, שיחה ועוד. ישנו גם היבט של מפה אסטרולוגית. באופן זה המטפל מנסה למצוא את המקור לחוסר האיזון האנרגטי של המטופל ולהחזיר אותו.

לבחירת המחטים ולסדר הכנסתן והוצאתן ניתן דגש מיוחד ולרוב, הטיפולים בשיטה זו מתבטאים על ידי פחות מ-4 מחטים. המחטים נמצאות בגוף המטופל במשך 21 דקות אצל בוגר, אך אם המטופל צעיר משך הזמן שהמחט נמצא בו יקטן.

תורת הגזעים והענפים מנסה לראות את האדם כמכלול ולכן הטיפולים מכוונים להחזיר את האיזון האנרגטי של הגוף. כאשר תאוריה זו גורסת שהצ'י משפיע על החומר ממנו עשוי הגוף. כיוון שהאדם נתפס כמכלול, גם המחשבה וגם הרגש מושפעים ומשפיעים הדדית אחד על השני ועל הצ'י. מסיבות אלו צפוי להיות שינוי במצב הבריאותי של המטופל.

הדיקור בעיני הרפואה הסינית

בהפשטה גסה, ניתן להכליל שעל פי תפיסת הרפואה הסינית, מחלה נוצרת עקב בעיה בזרימת הצ'י בגוף. לרוב הבעיה בזרימה נוצרת עקב חסימה. בעיני הרפואה הסינית, הדיקור הוא אחת הדרכים להשפיע באופן ישיר על איזון הזרימה של הצ'י בגוף.

החדרת המחט לנקודת דיקור מסוימת (בהתאם לדיאגנוזה) תאפשר לגוף של המטופל להתגבר על החסימה. המחטים מוחדרות לנקודות הנמצאות על מרידיאנים בהן זורם הצ'י.

הדיקור בעיני המדע

הרפואה הסינית אינה תואמת את המדע המערבי, החל במושגיה הבסיסיים, המשך בתיאור התהליכים בגוף וכלה באופני הטיפול. לטענת תומכי הרפואה הסינית, בשל חוסר חפיפה זו קשה מאוד לאמת או לסתור את האחת באמצעות השנייה.

נערכו מחקרים מדעיים רבים במטרה לבדוק האם יש לדיקור הסיני אפקט רפואי, מובהק סטטיסטית, מעבר לאפקט הפלסבו. חלק ממחקרים אלו הניבו תוצאות חיוביות, אך רבים לא מצאו הוכחה לשיפור כלשהו.

בין המחקרים המציגים תוצאות חיוביות ניתן למנות את:

  • אקופונקטורה מקלה על כאבי אוסתאוארטריטיס בברכיים
  • אקופונקטורה מפחיתה בחילות וכאב אחרי ניתוח
  • אקופונקטורה מקלה על כאבי גב בהריון
  • אקופונקטורה מסייעת לפתרון בעיות זקפה

עם זאת, יש מדענים ורופאים הרואים בדיקור הסיני לא יותר מרפואת-אליל ובהצלחתה לא יותר מהשפעת פלסבו.

לטענת תומכי הדיקור הסיני, העובדה שמחקרים מדעיים אחרים הראו כי אין כל אפקט לדיקור יכולה לנבוע ממספר רב של גורמים, הנובעים בראש ובראשונה על חוסר הבנה של התחום. הגורם העיקרי הוא חוסר הכשרה רלוונטי של המטפלים. כדי לממש את הפוטנציאל של הדיקור הסיני יש צורך ברכישת מיומנות שאינה אקדמאית ולדעתם, המטפלים בניסויים שלא עלו יפה, כנראה לא היו מיומנים דיים.

מנגד, במחקר שנערך על 220 נשים בשנת 2004, טופלו חלק מהנשים בדיקור סיני רגיל, ואחרות טופלו במחטים "מזויפות": המחט המזויפת "מתקפלת" פנימה ולא חודרת אל עורו של המטופל. לא נתגלה הבדל בעל משמעות סטטיסטית בהשפעת הטיפול על הקבוצות השונות, או במילים אחרות, הטיפול בדיקור סיני אינו יעיל יותר מטיפול דמה.

לטענת חוקרים סקפטים, מרבית המחקרים העוסקים ברפואה אלטרנטיבית אינם נערכים כראוי, בין השאר משום שלעורכי המחקרים יש עניין מובהק להראות שהטיפול מצליח. אפילו מסמכים כמו הצהרת הקונצנזוס של ארגון ה-NIH האמריקאי, בה נטען שלדיקור סיני יש השפעות חיוביות בתחומים מסוימים, הותקפו בשל פגמים קשים במתודולוגיית המחקר. בין הכשלים הנפוצים בניסויים המעידים על הצלחת הטיפול ניתן למצוא אי-הקפדה על סמיות כפולה ושימוש במדגם קטן מדי וחסר משמעות סטטיסטית.

על ההבדל בין הצלחת הטיפול לנכונות ההסבר

גם אם ניסויים מדעיים מבוקרים וראויים יעידו על הצלחה ברורה (מובהקת סטטיסטית) של הדיקור הסיני כטיפול, לא יהיה בכך משום אישוש לתאוריה העומדת מאחרי הטיפול (תאוריית ה"צ'י" וה"מרידיאנים" של הרפואה הסינית). הדוגמה הקלאסית להבדל מסוג זה הוא ההיסטוריה של גילוי החיסון.

במאה ה-18 שמע רופא אמריקאי על מנהג של נשים טורקיות למרוח ילדים בריאים בדמם של ילדים שמתו מאבעבועות שחורות. הן עשו זאת מתוך אמונה שכך יטעו את השדים הגורמים למחלה, שיחשבו כי הילד הזה כבר "טופל" ולכן יניחו לו לנפשו. תוצאת הטיפול היתה, למעשה, חיסון, ולאחר שיעילות השיטה הוכחה, פותח החיסון (ושוכלל בהמשך בידי ד"ר אדוארד ג'נר). עם זאת, למרות שהסיבה להצלחת החיסון לא הייתה ידועה אז, המדענים לא קיבלו, כמובן, את הסיפור על הטעיית השדים כהסבר.

לפיכך, גם אם יוכח ניסויית כי הדיקור הסיני אפקטיבי, לא יהיה בכך משום אישוש לתורת הצ'י והמרידיאנים, שאותה יהיה צורך לחקור בצורה ישירה יותר. לעת עתה אין ראיות התומכות בה. 

 

קודות הדיקור. שרטוט מתקופת שושלת מינג

צור קשר | Segway | מכוניות| מטוסים | יאכטות | קייטרינג ומזון | רישום סימני מסחר | המרכז לבוררות | בניה מהירה| נדל"ן | מי אנחנו | הובר חוכם | פרסום | דף הבית