ציפורים PETNET.co.il ציפורים PETNET.co.il ציפורים PETNET.co.il ציפורים PETNET.co.il ציפורים PETNET.co.il
ציפורים PETNET.co.il
 
ציפורים PETNET.co.il
הפורטל הישראלי לאוהבי חיות מחמד: כלבים, חתולים, סוסים, ציפורים, זוחלים, מכרסמים ואחרים
 1.  

  צבי דגן -  דרכים לקירוב ציפורים

קיימות דרכים שונים שבהן ניתן לנקוט כדי לקרב את הציפורים אל ביתך או - אל מקום אחר שנוח לך לצפות בהן. באירופה מקובלות שתי דרכים עיקריות למשוך את הציפורים לקרבת המסתכל:

 • האכלה וסיפוק תיבות לקינון.  בחורף הקר של אירופה ניתן למשוך ציפורים רבות אל לפני חלונות הבית ממש על-ידי התקנת אדן מתאים להאכלת ציפורים.

 • תיבות-הקינון באירופה הן משני סוגים עיקריים:
  תיבות בעלות פתח קטן
  בשביל ירגזים, חטפיות שחורות-עורף, חכליליות וסיטות (העשויות עוד להוסיף טיח בפתח),
  ותיבות שהן פתוחות לפנים בשביל ציפורים הבונות לעצמן מצעים משלהן, כגון אדומי-חזה, גדרונים וחטפיות אפורות. תיבות או אצטבאות מיוחדות מותאמות שם בשביל טפסי-עצים, ליליות, סנוניות וטסיות.

 • נם בארץ ניתן למשוך ציפורים ע"י האכלה, ועדות לכך המזבלות, הלול והרפת. בצורה דומה ומסודרת ניתן לעשות זאת גם לגבי ירגזים ואוכלי זרעים ליד הבית. אף שהחורף שלנו אינו קר כשל החורף האירופאי, ואין שלג המכסה את פני הארץ למשך זמן רב, הנה גם אצלנו רב הביקוש לאוכל ע"י הציפורים בחורף וסביר להניח שאף הן תימשכנה למקורות מזון. יש בארץ ניסיון בתיבות קינון לירגזים, אדום החזה וסלעיות שמקננות לפעמים בצינורות ופחים זרוקים.
  הקלק כאן- הפניה: בניית תיבת קינון לירגזי

   עולם העופות בארץ

עולם העופות בארץ ישראל הוא עשיר ביחס לגודלה. מספר המינים של הציפורים היציבות בארץ הוא כ-90, עוד כ-30 מינים באים בקיץ, באורח קבע לארץ, לשם קינון. מלבד אלה חורפים אצלנו כ-15, מינים (מהם 70 מינים שהם גם עוברי-אורח), וכ-75 מינים הם עוברי-אורח בלבד.
מבין 190 המינים הנודדים האלה יש 40 מינים המקננים, לעיתים, גם בארץ, אלא שמספר הפרטים המקננים הוא מועט ביחס למספר הפרטים שאינם מקננים בארץ. עוד כ-80 מינים נוספים מזדמנים אצלנו באקראי. בסך הכל נראים, אפוא, בארץ כ-390 מינים של ציפורים. לעושר יחסי זה גורמות סיבות אחדות:

 1. בארץ מצויים בתי-גידול מטיפוסים שונים, רב-גוניים ביותר: אזור ממוזג ים תיכוני, מדבריות, הרים גבוהים (החרמון), נופי מים וחופי-ים.
 2. הארץ היא צומת בין שתי היבשות, אסיה ואפריקה, והיא שוכנת לחופי ימים של שני האוקינוסים - האטלנטי וההודי.
  הארץ משמשת, אפוא, כמקום מפגש של עופות אסיתיים שגבולם המערבי הוא הים-התיכון, כגון החצוצרן שחור-המקור והקטופה, עם עופות אירופיים שהארץ היא גבולם הדרומי, כגון החנקן אדום-הגב, הסלעית האירופית והגדרון ועם עופות אפריקאיים שהארץ היא גבולם
  הצפוני, כגון עוזנית הנגב, עיט שחור, בז מדברי, זנבן.
 3. בארץ עובר מסלול הנדידה, מצפון לדרום ומדרום לצפון, של עופות רבים שחייבים לעבור בדרכם את הים התיכון, ואינם מסוגלים לעשות זאת מעל למים, כגון דורסים וחסידות.

לעומת גורמים חיוביים אלה פועלים גם גורמים שליליים:

 1. הארץ קטנה מדי כדי לשמש תחום בלעדי למין עוף כלשהו, שעל כן אין בארצנו שום ציפור אָנְדֶמִית.
 2. האוכלוסיה בארץ בשנת 2004 מנתה 6,869,500 בני אדם - גידול של 1.8%, שמקורו בעיקר בריבוי טבעי. במקביל ממשיכה לעלות גם תוחלת החיים: גברים מגיעים לגיל ממוצע של 77.6 שנים , ואילו הנשים מאריכות ימים עד לגיל 81.8 שנים.
  אוכלוסיית הארץ ממשיכה לגדול ולהתרבות, ומתרכזת בעיקרה ברצועה צרה ומצומצמת למדי לחוף הים התיכון: לצפיפות הגדולה ברצועה זו לא יכלו הציפורים להסתגל.
 3. עם יבושן של הביצות ושל אגם החולה חדלו לקנן בארץ מינים שונים של ציפורים, כגון הנחליאלי הצהוב והמרומית השחורה, ומינים אחרים, כגון הקורמורן הגמדי, נעלמו כליל.
 4. השימוש בחמרי הדברה רעילים על ידי החקלאות המודרנית גרמה להשמדה רבה של עופות, בעיקר של דורסים. אפילו אם לא נקח בחשבון מינים שנעלמו מן הארץ בעבר הרחוק, כגון היען שהיה בארץ עד לפני מאה שנה, או העזניה השחורה שנעלמה בתחילת המאה, איבדנו כבר כ-20 מינים במשך התקופה האחרונה.

   האם ייתכן דו קיום בין המודרניזציה לבין ציפורי הבר?
אין הכרח בכך שהריבוי המבורך של אוכלוסיית בני האדם יעמוד בניגוד עניין לקיומם והתפתחותם של עופות הבר בארץ. ייתכן בהחלט דו-קיום ביניהם, לטובתם והנאתם של כולם. רבות סכנותיה של מדינה מודרנית לנוף, אך היא מסוגלת גם לשמור עליו. בארץ קיימות לשם כך שתי מסגרות: חברה ציבורית - "החברה להגנת הטבע", ומוסד ממשלתי - "רשות שמורות הטבע".

על פי החוקים שנחקקו בארץ נחשבים כל עופות הבר כרכושו של הכלל. פרט למספר מינים שהוכרו כציפורים מזיקות, כגון דרור הבית, הבולבול, הזרזיר, העפרוני המצויץ, מוגנות כל הציפורים בארץ על ידי החוק, ואסור לפגוע בהן ובקיניהן. כל ציד של עופות אסור בארץ, פרט למינים שהוכרו בחוק כעופות - ציד, כגון ברווזים וחגלות, ואף אלה רק על ידי ציידים שקיבלו לכך רשיון מיוחד, והדרכה מיוחדת לשימוש בו. כל החוקים הדרושים קיימים ותקפים, אולם השמירה עליהם תלויה בערנותם המתמדת של אנשים רבים ככל האפשר.
מן הראוי שכל חובב-ציפורים המרבה לטייל בארץ יצטרף לציבור זה של שומרי הטבע, וישים לבו לנעשה סביבו. כל אימת שמזדמן לפניו מקרה כלשהו של פגיעה בציפורים, אם במזיד ואם בשוגג, עליו לנסות לשכנע את העבריין להימנע מכך, ובמקרה חמור - להודיע על כך מיד לאחת המסגרות הנ"ל.

אך קודם כל, צריך כל המתענין בציפורים לדעת כיצד לנהוג, שלא יהיה הוא עצמו פוגע בהן. גם חיבה יתרה עלולה, לעיתים, לגרום נזק רב. הסכנה מרובה בעיקר בתקופת הקינון. תצפית מרחוק לא עלולה להזיק. אולם לגבי קיני דורסים מוטב לשמור על מרחק מהם ולא להתקרב אליהם כלל. לקיני עופות אחרים מותר להתקרב יותר לשם תצפית, אך בזהירות רבה ולמשך זמן קצר בלבד. כל שינוי קל בסביבת הקן עלול לסכן אותו. אפילו הזזת ענף כלשהו מקרבת הקן הצידה עלולה להפחית את מידת הצל שעליו, או לגלות אותו לעיניהם של עופות טרף.
מי שמעוניין לעסוק ברציפות בתצפית קינון חייב לפנות ל"רשות שמורות הטבע" כדי לקבל אישור והדרכה. לקיחת קן ממקומו אסורה בהחלט, פרט לקיני הציפורים המזיקות שנמנו לעיל.

   מתי והיכן ניתן להסתכל בציפורים?
כל שעה של יום כשרה להסתכלות בציפורים, ולעיתים אף בשעות הלילה, ובלבד שיהא הלב פתוח, העינים פקוחות והאזנים קשובות. אולם השעות הטובות ביותר לכך הן השעות המוקדמות של הבוקר, שהן שקטות יותר, וכאשר הציפורים, הזקוקות להשבעת רעבונן מכל הלילה, פעילות ביותר.
ציפורים ניתן לראות ולשמוע כמעט בכל מקום. יכול אדם לשבת בתוך חצרו, אם בכפר, או אפילו בפרברה של עיר, ובלא להרחיק כלל לצפות ולהכיר עשרות מינים של ציפורים במשך השנה. אף למרכזה של עיר עשויים להזדמן, מלבד דרורים ובולבולים, גם חוחיות, שחרורים, נחליאלים, זרזירים, צוצלות, שחפים ואחרים.
מינים נוספים של ציפורים ניתן לפגוש בדרכים שאתה עובר בהם, אם בהליכה ואם בנסיעה. אולם מי שרוצה להכיר ציפורים במספרים גדולים, ולחזות בהן בהתנהגותן בבית-גידולן, חייב לערוך טיולים מיוחדים שמיועדים למטרה זו. המבקש להכיר עופות-מים, למשל, ייטיב לעשות אם יבקר בגושים של בריכות-דגים, כגון: בעמק החולה, בעמק בית שאן, במפרץ עכו, בסביבות מעגן מיכאל ועוד. אם תכוון את זמן טיולך לשם בעונת הנדידה, בספטמבר או במרס, אתה עשוי לפגוש בקלות כ-50 מינים שונים של ציפורים בטיול אחד.
לשם הכרת עופות-מדבר יש לבקר באחת מנאות-המדבר, כגון יטבתה או עין-גדי, מקומות שבהם מתרכזים העופות לשתיית מים, בלא לחשוש מקרבת אדם.
יש מיני עופות המצויים רק בבתי גידול מיוחדים, מוגבלים ביותר. כ-20 מיני ציפורים מצויים בארץ רק בחרמון. להקות של פלמינגו ניתן לראות רק בימת ברדוויל שבסיני. מינים מסויימים, כגון אנפית האלמוגים, מיוחדים לשוניות האלמוגים ולמנגרובים שבחופי סיני.
יש עופות דורסים שמקננים רק בגיאיות נידחים מסוימים, זוג אחד כאן ואחד שם.
 

   כל הענינים הקשורים לחוק, כגון רשיונות לטיבוע עופות, לתצפיות מפורטות, לציד לצרכים מדעיים או פרטיים, וכן לגבי טיפול בנזקים הנגרמים לעופות-בר, יש לפנות אל "רשות שמורות הטבע", תל-אביב, רח' הנציב 16

החומר הנגזר כאן נלקח מתוכיפדיה

 


 

צור קשר    אינדקס אתרים